Kiitos Seppo @jKune

Tämä kirjoitus voisi olla hyvin lyhyt. Pelkkä otsikko sisältää ydinsisällön tulevista virkkeistä. Toisaalta tämä kirjoitus voisi olla erittäin pitkä, sillä kiitettäviä ja eriteltäviä asioita olisi hurja määrä. Koitetaan kuitenkin pysyä Sepon tavoin kultaisella keskitiellä. Nostan esille muutamia tärkeitä asioita yhteisistä vuosistani Sepon kanssa Happeessa.

Usko

Happeen tuhkimotarina karsintapeleistä Synergia-areenan mestaruusjuhliin on näin jälkikäteen ajateltuna käsittämätön urheiludraaman käsikirjoitus. Tarina on käyty läpi moneen kertaan, mutta kerrataan vielä. Seppo astui mukaan vähintään puoliksi uponneeseen laivaan. Seura oli vakavissa taloudellisissa ongelmissa, tekijöitä oli kourallinen ja urheilullinen menestys edustustasolla oli hyvin vaatimatonta. Moni olisi kiittänyt kohteliaasti tarjouksesta ja odottanut astuvansa edes hieman valmiimpaan pöytään. Sepon ja muutaman muun taustatekijän motivaatiopuhe saivat seuraan jälleen tekemisen meiningin. Tästä kuuluu kiitos Sepolle sekä muille taustavoimille. Happee-henkisiä ihmisiä oli paljon, mutta tekijöitä ja esimerkin näyttäjiä tarvittiin, jotta seuran toimintaedellytykset saatiin sille tasolle, että ihme pystyi toteutumaan. Sepolla oli vahva usko siihen, että pelaajat, seura ja yhteisö voivat menestyä kovalla työnteolla. Olemme useita vuosia hokeneet mantraa ”Happee olemme me”. Emme voi vain odottaa, että jotain tapahtuu tai kitistä epäkohdista. Jos haluamme saada aikaan jotain parempaa, pitää meidän tehdä asioille jotain.

Seppo Pulkkinen Happee

 

Kärsivällisyys

Sepon kohdalla kärsivällisyys liittyy edelliseen kiitettyyn asiaan. Sepon johdolla myös miesten edustusjoukkue harjoitteli, panosti ja kasvoi kärsivällisesti vuoden kerrallaan kohti unelmaa. Joukkue saatiin sitoutettua kärsivällisyyteen ja usko tarttui. Suurin osa joukkueestamme ehti pelata yli sata Salibandyliigan ottelua ennen ensimmäistä pudotuspeliottelun voittoa. Ja siitä ensimmäisestä play off-ottelun voitosta kului vielä 80 ottelua siihen, että mestaruuspokaali nostettiin kohti Synergia-areenan kattoa.

 

Johdonmukaisuus

Sepon toiminnan punainen lanka on ollut vuodesta toiseen johdonmukaisuus. Jos hoidat asiasi hyvin, voit saada vapauksia tai luottamusta. Jos luottamuksen rikkoo, siitä koituu seuraamuksia ja luottamus pitää rakentaa uudelleen. Sepon tapa hoitaa konfliktitilanteita ei kuitenkaan ole yksiulotteinen tai perustu rankaisuun. Vaikka joukkueessamme ja pelaajien siviilielämissä on välillä kuohunut, hoitaa Seppo ongelmat ihmislähtöisesti. Jos esimerkiksi siviilipuolella on joku lukko, joka vaikuttaa pelaamiseen, selvitetään ensi siviilielämä, eikä yritetä pakottaa pelaajaa esittämään parastaan kentällä. Seppo osaa myös suuttua, mutta räjähdykset eivät ole spontaaneja tai epäjohdonmukaisia. Jos joku törttöilee tarpeeksi pahasti, voi Sepolta saada myös täyslaidallisen niskaansa. Tämän jälkeen asia kuitenkin jumpataan kuntoon siten, että luottamuksella on jälleen otollinen maaperä kasvaa aiempaan kukoistukseensa. Seppo ei esimerkiksi suutu tavallista herkemmin siksi, että hän olisi väsynyt tai ärtynyt, vaan asiat ratkaisevat. Hänen kanssaan ei tarvitse olla varpaillaan eikä yhteisöä johdeta pelolla vaan johdonmukaisudella ja toisteisuudella ratkaisuissa.

 

Ihmislähtöisyys

Kuten jo aiemmin todettu, Seppo on osallistunut paljon myös eri pelaajien siviilielämään. Hän on auttanut pelaajia vaimonsa Merjan kanssa esimerkiksi opiskeluasioissa. Usea pelaaja on saanut opinnoistaan tai omasta arjestaan niskaotteen tämän kaksikon avulla. Seppo on aina myös kiinnostunut siitä, miten pelaajilla oikeasti menee. Hän tuntee esimerkiksi monien pelaajien puolisot ja keskustelee ja kyselee kuulumisia myös heiltä. Tämä esimerkki on yksi niistä syistä, miksi Happeeta voi kutsua Hirviperheeksi. Pelaajat eivät ole vain suorittajia kentällä, vaan heitä autetaan myös kentän ulkopuolella.

Seppo Pulkkinen

 

Meille ei vittuilla

Pahoittelut, jos tämä urheiluretoriikka on liikaa jollekin. Tämä on kuitenkin ollut edustusjoukkueen kantava teema useana vuonna. Pelaajia ja peliesityksiä saa totta kai kritisoida, mutta Seppo ja muu valmennusryhmä on profiloitunut siinä, että meitä ei kuseteta. Joukkueurheilun punainen lanka on kuitenkin voittamisessa ja omassa joukkueessa, ja Seppo on omalla esimerkillään näyttänyt, että omien puolia pidetään kentällä ja kabineteissa. Seppo on tarvittaessa ottanut kantaa kurinpitoon, tuomaritoimintaan tai joukkueen sisäisiin konflikteihin. Esimerkiksi medianhallinta, lehdistötilaisuudet ja haastattelut ovat aina olleet Sepon osalta johdonmukaisia ja harkittuja. Omiin muroihin ei kuseskella, ottelussa epäonnistuneita pelaajia ei heitetä bussin alle eikä tilaisuuksissa vedetä liiallisia tunteenpurkauksia edes penkin alle menneiden otteluiden jälkeen. Tämä lisää myös joukkueen uskoa omaan tekemiseen.

 

Pyyteettömyys

Sepon toiminta on ollut näinä vuosina uskomattoman pyyteetöntä. Hän ei laske tai luettele meille tekemänsä työn määrää. Hän ei voivottele sitä, kuinka paljon meidän sekoilumme kuormittaa häntä. Käsittämättömin asia on kuitenkin se, että olen saanut vihiä siitä, millä hintalapulla Seppo lähti upoksissa olevaa laivaa luotsaamaan. Seppo on valmentanut meitä koko 2010-luvun ”Happeen hinnoilla”, eli ilmaiseksi. Missään haastattelussa en ole hänen nähnyt kuitenkaan nostavan omaa häntäänsä asialla. Mielestäni tässä on ollut loistava esimerkki siitä, mistä urheilussa on kyse. Tiedän Sepon olevan urheiluromantikko viimeisen päälle ja rahan liiallinen valta urheilussa nostaa hänellä kiukun pintaan. Sepon rakkaus urheilua kohtaan on näkynyt tässä. Hän oli mukana pyytämässä ihmisiä tekemään, ei valittamaan. Hän johti esimerkillään. Olisi ollut tekopyhää pyytää ihmisiä talkoisiin ja itse nostaa suurta hintalappua. Samaan ideologiaan on tätä kautta sitoutunut taustatiimi, nykyinen valmennus sekä pelaajisto. Seppo teki valtavan työmäärän vuosien saatossa ilman korvausta, urheilun ja yhteisömme vuoksi. Se on hatunnoston ja kumarruksen arvoinen suoritus. Sepolla on amatöörin eli rakastajan sydän ja hän on Happeessa elänyt kuten opettaa.

 

Loppusanat

Listaa voisi jatkaa vaikka kuinka pitkään, mutta kuten Seponkin suhteen, kaikella on aikansa ja joskus on pakko lopettaa. Joukkueessamme on useita ihmisiä, jotka olisivat halunneet kirjoittaa kiitokset Sepolle. Toivon, että nämä sanat sopivat koko ryhmämme kiitokseksi. Seppo on sydämellinen ihminen, urheiluromantikko ja varmasti myös upea isä ja puoliso omalle perheelleen. Samalla hän on ollut koko Hirvilauman kasvot ja vara-isä suurelle osalle meistä. Tunteellisena ihmisenä uskon Sepon tällä hetkellä kuivaavaan silmäkulmiaan. Yksikään työtunneistasi kanssamme ei ole mennyt hukkaan. Kiitämme sinua uskostasi, kärsivällisyydestäsi, johdonmukaisuudestasi, ihmislähtöisyydestäsi ja pyyteettömyydestäsi. Sinulle ei vittuilla. Sinua kiitetään.

 

Happeen edustusjoukkue jatkaa uuden urheilua rakastavan ja pyyteettömän valmennusryhmän alaisuudessa. Meille tulee sinua ikävä, mutta pärjäämme varmasti, sillä perintösi on vahva. Koko seuramme rakastaa urheilua sekä ihmisiä ja on valmis antamaan niille koko sydämensä. Olemme kokeneet paljon yhdessä. Synergian summeri soi kiikkustuolissa sydämissämme. Kiitos Seppo. 

  

#4, Jaska Kunelius

Twitter: @jKune

1 Kommenttia

  • Avatar
   Seppo Louhikko
   20.06.2017

   KIrjoitit taas asiaa Kune. Hyvin tiivistetty.

KOMMENTOI

* Nimimerkki:
* Kommenttisi:
Kirjoita varmenne
* E-mail: (Not Published)

Tilaa SALIBANDYSTORE.FI-uutiskirje. Pysyt ajantasalla uutuuksista ja tarjouksista!